Bize Ulaşın

    (0232) 671 40 20 - 671 40 56

DİKİLİ’DE 19 MAYIS COŞKUSU

DİKİLİ’DE 19 MAYIS COŞKUSU

 

İzmir'in Dikili ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 99. yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Kentte sabah resmi kutlamalarla başlayan program aksam saatlerinde binlerce Dikililinin katıldığı fener alayı eşliğindeki "19 Mayıs’ın Işığında Ata'ya ve Şehitlere Saygı Yürüyüşü'  ile devam etti. Muhteşem gecenin finali Tuğba Yurt konseriyle yapıldı. Etkinliğe katılan binlerce Dikilili, “Mustafa Kemal’in Askerleyiz” sloganını atarak adeta kenti inletti.

Binlerce Dikili Coşkuya Ortak Oldu

Dikili Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gün boyu süren etkinlikler düzenledi. Coşku dolu günün finali Bülent Ecevit Kavşağı'ndan başlayıp Atatürk Meydanı’na devam eden fener alayı yürüyüşü ve Tuğba Yurt konseri ile yapıldı. "19 Mayıs’ın Işığında Ata'ya ve Şehitlere Saygı Yürüyüşü'  şiarıyla gerçekleştirilen fener alayı ve kutlama programına CHP’li Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, CHP Dikili İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener, İYİ Parti Dikili İlçe Başkanı Altan Aktuğ, Dikili Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Taner Eker, Dikili Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Doğan Çakır ile belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve aralarında çok sayıda gencin bulunduğu yaklaşık 4 bin Dikilili katıldı.

Kortej Marşlarla Yürüdü

Ellerinde Türk Bayrağı, Atatürk posteri ve meşaleler bulunan binlerce Dikilili saatler 21.30’u gösterdiğinde marşlar eşliğinde Bülent Ecevit Kavşağı’ndan başlayarak Şehit Sami Akbulut Caddesi üzerinden Atatürk Meydanı’na doğru fener alayı yürüyüşünü başlattı. Kortejin geçtiği her noktada vatandaşlar da evlerinden, işyerlerinden, cadde üzerinden alkışlarla, sloganlarla korteje destek verdi. Yürüyüş boyunca 'Türkiye Laiktir Laik kalacaktır', 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz', 'Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez' sloganları atıldı. Yaklaşık bir kilometrelik yürüyüş, Dikili Atatürk Meydanı'nda son buldu. Fener alayı kortejinin alana ulaşmasının ardından, alanı dolduran binlerce vatandaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızın anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunup, ardından İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan okudular.

Başarılı Sporcular Dikililerle Bütünleşti

Saygı duruşu ve Dikili Belediyesi Bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı sonrasında Atatürkçü Düşünce Derneği Dikili Şubesi’nin düzenlediği "Türk Gençliği Atatürk ve Laik Cumhuriyetten Vazgeçmeyecek" konulu yarışmada hitabet konusunda birinci olan Raziye Şen ve özel ödül alan Ilgın Özmen, derece getiren metinleri okudular. İzmir Midi Voleybol Kırmızı  B Ligi'nde şampiyon olan Dikili Lodos Spor Kulübü ve  hentbol branşında İzmir Bölgesel Lig Birincisi olarak Nazilli'de oynanan yarı final maçlarında birinci olarak ilk sekiz takım arasına giren ve ikinci lig için finallere hak kazanan Dikili Güneş Gençlik ve Spor Kulübü oyuncuları ve yöneticileri de sahnede yer aldılar. Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun oyuncu ve yöneticileri tebrik etti ve kendilerine çiçek ve çini tabak takdiminde bulundu.

“19 Mayıs Kurutuluşa Giden İlk Adımdır”

Ödül töreninin ardından programın açılış konuşmasını yapan Dikili Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Tosun, yeni bir 19 Mayıs'ı coşku, kararlılık ve Cumhuriyete bağlılık duygularıyla kutladıklarını belirterek, "19 Mayıs kurtuluşa giden ilk adım. 19 Mayıs Ata’mızın doğum günüm dediği gün. Dolayısıyla bizim de doğum günümüz 19 Mayıs. O yıllarda savaştan yorgun çıkmış, işgal altında, çaresizlik içinde duran Anadolu vardı, ama bir yiğit çıktı. Her zaman yiğitler çıkar bu topraklardan, o gün de bir yiğit çıktı. Bu yiğit Türk Ulusuna inanıyordu. Biliyordu ki Türk ulusu esaret altında asla yaşamaz. Türk Ulusu onurlu bir millettir. Türk Ulusu şereflidir. İlk adımını 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan attı. Kimdi bu yiğidimiz Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tü. Destanlar yazdı, Anadolu’nun her karışında bağımsızlığın fitilini ateşledi. Türkiye’yi çağdaş uluslar arasına, kendini de dünya tarihine yazdırdı. Gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Kimse bizden sinmemizi beklemesin. 23 Nisanları da, 19 Mayısları da 30 Ağustosları da, 29 Ekimleri de  coşkuyla kutlayacağız. Bu vesileyle sevgili atamız Mustafa Kemal  Atatürk'e silah arkadaşlarına, kurtuluş savaşının tüm isimsiz kahramanlarına, şehitlerimize, gazilerimize huzurlarınızda bir kez daha şükran ve minnetlerimi sunuyorum' dedi.

“Bizim Genlerimizde Satmak Yok”

AKP meclis üyelerinin, CHP’li muhalif meclis üyeleriyle yaptığı işbirliği ile reddedilen yatırımların kredi işlemlerine ilişkin konuşan ve AKP’li bir meclis üyesinin açıklamalarını sert bir dille eleştiren Başkan Tosun, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

"Arkadaşlarımız belki farklı aktarıyorlar. Ben doğruyu aktarmak için, buradan açıklama yapmak istiyorum. Bu parayı çekmek için proje yok diyorlar. Sizin projeniz yoksa İller Bankası zaten size kredi vermez. Bizim projemiz en ayrıntılı şekilde hazır. Ayrıca parayı çarçur edecek diyorlar. Bir daha anlatayım; bu tür projelerle ihaleye çıkarsınız, ihaleyi alan firma işini yaptıktan sonra parasını İller Bankası’ndan alır. Bu paraya Dikili Belediyesi dokunmaz bile. Bir de bunların yanında bu arkadaşlar ‘neler yaptınız’ diyorlar. Yaptıklarımı saymayacağım. Hizmet binasıymış, kadın dayanışma merkeziymiş, gençlik merkeziymiş, FIFA standartlarında statmış, tam otomatik ekmek fırınıymış, sosyal marketmiş, üretim yollarıymış. Hiçbir şey yapmadığımı söyleyenler bilsin ki Dikili’de 720 dönümlük alana mülteci kampı yapılacaktı. 34 ülkede canlı yayın verdik bu kürsüden, Dikilili hemşerimle, sivil toplum örgütleriyle, siyasi parti temsilcileriyle el ele verip mülteci kampının Dikili’ye yapılmasını engelledik. Gençler bizim gençlerimiz, yarınlarımız. Dikili'de iş kaynağı olmadığı için İşletme ve İştirakler Müdürlüğü'nü kurup 200'den fazla gence iş verdik. Maaşlarını da ödüyoruz. AKP'li bir meclis üyesi basına demeç vermiş, demiş ki babasının çiftliği gibi har vurup harman savuruyor. Biz bu genlerden gelmedik. Bu genlerden geldiyseniz tüyü bitmemiş yetim hakkını yiyemezsiniz. Onlar Türkiye'nin her şeyini sattılar. Onlar bilirler ülkeyi nasıl satmayı. En son şeker fabrikaları kalmıştı, onları da sattı onlar. Onlar da o genden geliyor. Satma geninden geliyor onlar. Biz Dikili'nin diğer değerlerine hep sahip çıktık. Nail Hocamıza da sahip çıktık, Arap Seyit'e de sahip çıkıp onun anısına parkını yaptık. Dikili'nin bütün değerlerine de sahip çıkıyoruz”

Tosun’dan Oyunuzu Kullanın Sandığa Sahip Çıkın Çağrısı

24 Haziran’da yapılacak erken seçim sürecini de değerlendiren Başkan Tosun, Dikili halkını sandığa gidip oyunu kullanmaya ve oyuna sahip çıkmaya çağırdı. “Başkan Tosun, ”16 yıldır ülkeyi yönetenlerin neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Yandaşlarını kayırdılar, korku imparatorluğu kurdular. Ama artık yolun sonu geldi. Korkmayan bir kesim var. Atatürk ve Cumhuriyet sevdalılarını asla korkutamazlar. Artık Türkiye'ye güvence gelecek diyoruz. Ben gönülden yürekten tamam diyorum.  Dikili tamam diyor. Türkiye tamam diyor. Bu kararlılıkla bayramınızı gönülden kutluyorum esenlikler diliyorum" diyerek konuşmasını bitirdi.

Başkan Tosun'un dakikalarca alkış konuşmasının sonrasında genç sanatçı Tuğba Yurt sahne aldı. Pop müziğinden örnek şarkıları seslendirerek özellikle gençlere keyifli eğlence dolu dakikalar yaşatan Yurt, gece sonunda İzmir Marşı’nı, Dikilililer ile birlikte söyleyip, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Konser sonrası Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, günün anısına genç sanatçıya çiçek ve çini tabak takdiminde bulundu. 

FAYDALI LİNKLER

Mustafa TOSUN

Dikili Belediye Başkanı